Ринок нерухомості-2023: топ-девелопери розповіли про відбудову України та інвестиції без обмежень на заході організованому Міжнародною платіжною асоціацією «GPA» спільно з партнерами.

Що відбувається із ринком нерухомості в Україні в умовах війни, як це корелює зі світовими трендами, які тенденції сьогодні існують у галузі, а також про перспективи і принципи стійкого розвитку сектору – говорили на міжнародному форумі «Інвестиції та Нерухомість (Тренди 2023)», який відбувся у Варшаві 21 лютого. Захід організували Українсько-європейський бізнес-хаб разом з Міжнародною платіжною асоціацією «МПА» (раніше Українська асоціація платіжних систем, УАПС) та президентом «МПА» Галиною Хейло.  

Участь у івенті прийняли топ-фахівці ринку нерухомості, представники будівельних компаній та девелопери, а також інвестори світового рівня, представники середнього та великого бізнесу Польщі та України, виробники будівельних матеріалів, представники партнерських організацій та асоціацій, провідні спеціалісти з продажу нерухомості.

 

На конференції «Інвестиції та Нерухомість (Тренди 2023)» торкались таких питань як: 

  • Тренди ринку нерухомості в світі та Україні у 2023 році

 

  • Міжнародні інвестиції

 

  • Передумови для укладання контрактів та Українсько-Польські партнерства
  • Інформаційна підтримка та обмін досвідом серед лідерів галузі

 

  • Розробка практичного плану дій та перспектив розвитку.

 

На Форумі було проведено дві панелі: «Будівництво та Девелопмент 2023 POLAND & UKRAINE» та «Світ інвестицій без кордонів».

Будівництво та Девелопмент 2023 POLAND & UKRAINE

Першу панель «Будівництво та Девелопмент 2023 POLAND & UKRAINE» модерувала президент Міжнародної платіжної асоціації «МПА» та віце-президент Асоціації українських банків Галина Хейло. У вітальному слові банкір зазначила, що форум – це чудова можливість для спілкування, обміну досвідом та отримання корисної практичної інформації для своєї діяльності. Президент “МПА” Галина Хейло також закликала інвесторів вкладати в Україну уже зараз, не чекаючи завершення війни.

“ Рада, коли ми маємо змогу поспілкуватись, обмінюватись енергією та ще і отримуємо корисну інформацію, яку потім можемо використовувати у своїй діяльності. Я впевнена, що цей форум дасть таку можливість. Ми почали наш захід саме з теми України, щоб віддати належне сміливості та стійкості нашої країни та громадян. На усіх заходах я говорю про те, що інвестувати в Україну потрібно не після війни. Інвестувати в Україну потрібно уже тут і зараз. Не потрібно чекати кінця війни, уже сьогодні можна знайти дуже гарні інвестиційні можливості”

Галина Хейло

президент Міжнародної платіжної асоціації «МПА», віце-президент Асоціації українських банків

У рамках першої панелі виступили:

  • Мустафа Найем, голова Державної агенції відновлення та розвитку інфраструктури

 

  • Вікторія Тігіпко, засновниця та керівний партнер венчурного фонду TA VENTURES

 

  • Вячеслав Кредісов, девелопер, доктор економічних наук, екс-заступник глави Міноборони України

 

  • Павел Пнієвскі, директор з міжнародних відносин Асоціації польських банків

 

  • Крейг Сміт, бізнесмен, видавець, організатор премій в реал естейт, власник порталу про нерухомість EuropaProperty.com

 

  • Джонатан О’Ніл, директор з розвитку CBRE

 

  • Влад Віннер, президент HITU PRODUCTION TURKEY, CEO BINOM NORWAY.

 

  • Руслан Кузьмін, засновник та СЕО RENOVA CONSTRUCTION

 

  • Анджей Дрозд, віце-президент Польсько-української торгової палати

 

  • Ольга Сушик, доктор юридичних наук, заступник керівника практик будівельного, енергетичного права та права охорони навколишнього середовища, EUCON Legal Group.

Засновниця та керівний партнер венчурного фонду TA VENTURES Вікторія Тігіпко на форумі “Інвестиції та Нерухомість (Тренди 2023)” поділилась трендами в інвестуванні у 2023 році. Вікторія також розповіла про міжнародну платформу для жінок в tech та онлайн-бізнесі Wtech. Важливим напрямком став благодійний трек діяльності. Вікторія Тігіпко зазначила, що Wtech з початку повномасштабної війни перевезла 14 тисяч людей з із зон бойових дій в Україні до Австрії, Швейцарії та інших країн Європи. У рамках платформи було відкрито українську онлайн-школу, також було залучено іншу допомогу, як грошові кошти. Також ініціатива запустила клуби нетворкінга для жінок у 17 країнах світу, фінансує участь у міжнародних конференціях, допомагає жінкам робити бізнес, знаходити партнерів та навчатись.

Ще одним важливим треком є інвестиційний. Вікторія Тігіпко розповіла про кейс компанії Gropius, яка будує будинки із просторими квартирами на 6 поверхів за 1 місяць. Компанія уже має завершені об’єкти у Кьольні та роботизовану фабрику у Франкфурті і цей досвід можна використати для відбудови України, зазначила Вікторія Тігіпко. Уже у квітні стартує пілотний проект в Україні, а загалом заплановано 10 таких об’єктів. Це нові перспективи для українських виробників матеріалів, можливість  інтегрувати композитні матеріали, підкреслила бізнес-вумен.

“Ми розуміємо, що багато людей повернуться в Україну і це станеться уже в цьому році. Тому другий важливий трек – це інвестиційний трек. Ми виділяємо компанії, корпорації і бізнеси, які мають новітні продукти. Можливості однієї такої роботизованої фабрики – 250-300 тисяч квартир на рік. Якщо розміщувати такі фабрики у кожному регіоні, то можна дуже серйозно просунути будівництво та відновлення України, як критичної, так і житлової інфраструктури. Такий же трек іде по іншим секторам, наприклад в енергетиці. Тобто починаємо ми уже зараз, не чекаємо, коли війна закінчиться”.

Вікторія Тігіпко

Засновниця та керівний партнер венчурного фонду TA VENTURES

Девелопер, доктор економічних наук Вячеслав Кредісов розповів про стратегію девелоперів на ринку нерухомості України в умовах війни та поділився, як зараз поживає будівельна галузь, та чому бізнес уже зараз готується до нових проектів, не чекаючи завершення війни.

Експерт зазначив, що війна відчутно змінила ситуацію на ринку нерухомості в Україні. На сьогодні попит на нерухомість на первинному ринку зберігається на рівні всього 10-20% від рівня 2021 року. Водночас фіксується зростання цін у сегментах економ та комфорт на 2,5% у середньому по країні.

До повномасштабної війни ціни на нерухомість у Києві були вищі, ніж у Варшаві: економ-клас 1100 доларів за квадратний метр, комфорт 1400, бізнес – 2400, преміум – 4200. Зараз же нерухомість на первинному ринку у столиці України впала в ціні на близько 20% (у валюті). Водночас Одеса утримала свої позиції. Найбільше падіння зафіксовано у Дніпрі та Харкові – мінус 30-50%. Водночас спостерігається зростання цін на квартири у західних регіонах країни. У Закарпатті ціни на нерухомість зросли на 20-29%, у Львові на 10%, в Івано-Франківську залишились на довоєнному рівні. Попит на житло у центральних та західних регіонах України формується в основному внутрішніми переселенцями, кількість яких сягнула понад 7 млн осіб у січні 2023 року. Вячеслав Кредісов підкреслив, що попри війну Київ залишається привабливим для інвестицій в нерухомість.

Зараз українські девелопери зіштовхуються із дефіцитом фінансових ресурсів. Близько 60% забудовників призупинили будівництво. Головними стратегіями, які використовують забудовники, стали: фокус на економ-сегменті, забезпечення об’єктів автономним енергоживленням та комфортними і безпечними бомбосховищами, створення локальних пунктів незламності та центрів психологічної реабілітації, а також залучення фінансування від міжнародних фондів.

“Ринок нерухомості отримав дуже потужний удар, і навіть похитнувся. Але він вистояв і на сьогоднішній день готовий рухатись далі. І готовий бути провідником у тій чи іншій формі взаємодії. Ніхто із київських великих девелоперів не пішов з ринку. Але вони трохи пригальмували свої процеси, бо продажів практично немає, йде утримання того, що є. Девелопери готують документальну сторону, для того, щоб коли закінчиться війна, чи пауза якась настане, вони миттєво були провідниками бізнесу. Тому що, перед тим як ти почав щось робити по земельним ділянкам – це 2-5 років. Корупційна складова була, зараз стала меншою, але вона існує, на жаль. Девелопери очікують, що коли буде план Маршалла для України, то вони будуть провідниками цих процесів”

Вячеслав Кредісов

Девелопер, доктор економічних наук

Директор з міжнародних відносин Асоціації польських банків Павел Пнієвскі розповів про банківське фінансування для девелоперських проектів у Польщі. Він зазначив, що найбільшими банками Польщі, які фінансують галузь нерухомості є такі: PKO Bank Polski, Pekao SA, Santander Bank Polska SA, ING Bank та mBank SA.  Також Павел Пнієвскі зробив огляд економічної ситуації у Польщі та ставки, які зараз є на ринку. У січні інфляція у Польщі сягнула 17,6%. У 2022 році прибуток банків зріс до 12,48 мільярдів злотих, тоді як у 2021 – було 7,57 млрд злотих. Співвідношення кредитів і депозитів у грудні 2022 року склало 68,6%. Коефіцієнт інвестицій в 2022 – 16%. Ефективна ставка оподаткування для банків – 39%. Спостерігається уповільнення на Уповільнення на іпотечному ринку. Погодження іпотек із січня 2022 до січня 2023 склало -56,1%. Загальна вартість іпотечних кредитів знизилася на 7,3%.

Директор з розвитку CBRE Джонатан О’Ніл розповів про тренди розвитку ринку комерційної нерухомості, поділився оцінкою поточної ситуації у галузі та дав прогноз на перспективи у секторі.

Крейг Сміт, видавець, організатор премій в реал естейт, власник порталу про нерухомість EuropaProperty.com на форумі торкнувся питання цифровізації сектору нерухомості та наголосив на важливості використання інформаційних порталів на ринку. Він підкреслив, що забезпечення галузі комерційної нерухомості вичерпними та актуальними щоденними новинами, подіями та публікаціями, а також аналітикою надають компаніям, що інвестують у комерційну нерухомість в регіоні, чудову маркетингову платформу для просування своїх послуг, об’єктів нерухомості та інвестицій.

Влад Віннер, президент асоціації постачальників комплектуючих усвідомленого будівництва HiTu production Turkey, CEO BINOM NORWAY зробив огляд концепції ESG – Environmental Social Governance та підкреслив, що свідоме будівництво – основа девелопменту сьогодні.

Юлія Шевцова, адвокат міжнародної юридичної фірми  «Моравскі & партнери» розповіла, як сьогодні розвивається ринок землі у Польщі та чому він привабливий для іноземних інвесторів. Також юрист роз’яснила особливості комерційного та комунального ринку землі у Польщі.

Руслан Кузьмін, засновник і СЕО RENOVA CONSTRUCTION дав розлогий огляд ключових тенденцій в сфері нерухомості для офісних приміщень, компаній та корпорацій та наголосив на важливості новацій та покращенні сервісу у девелоперських компаніях.

Світ інвестицій без кордонів 

Друга панель стосувалась теми «‎Світ інвестицій без кордонів», модератором дискусії була Дар’я Дідковська, засновниця Ukrainian European Business Hub BBN.

Під час обговорення виступили провідні представники сектору інвестицій у галузі нерухомості, зокрема:

  • Доктор Максиміліан Велч, Marketing Executive, Nowa Bud Development.

 

  • Марина Бальжик, засновник і директор компанії MaGMa Property.

 

  • Костянтин Писаренко, засновник найкращого агентства нерухомості в Україні та Європі T.H.E. CAPITAL за версією International Property Awards.

 

  • Зеленюх Анна, Керуючий Директор Hayat Estate – міжнародне агентство закордонної нерухомості та інвестиційно-будівельна компанія.

 

  • Анжей Доміанськи, директор Klub Przedsiębiorczości.

 

  • Антоніна Косова, ексклюзивний представник “Arcostec Group” в Іспанії

 

  • Андрій Жук, співзасновник Асоціації рітейлерів України (RAU.UA), володар дипломів Executive Management DYB Ukraine та Ukrainian Corporate Governance Academy, автор і ведучий спеціалізованого YouTube-каналу про рітейл і торгові центри «За рамками рітейлу».

 

  • Krzysztof Koza, Chairman of the Board Finvest Group Sp. z o.o.

Максиміліан Велч із Nowa Bud Development розповів про особливості системного маркетингу для девелопера, а також торкнувся питання комплексного плану підготовки до майбутнього.

Марина Бальжик, засновник і директор компанії MaGMa Property, поділилась досвідом інвестицій у північному Кіпрі та розповіла про особливості цього ринку.

Костянтин Писаренко, засновник агентства нерухомості T.H.E. CAPITAL розказав, за рахунок чого та кого зростає ринок Дубая. Також експерт окреслив можливості для інвестицій у ринок нерухомості Дубая.

Зеленюх Анна, керуючий директор Hayat Estate дала свій експертний прогноз на тренди на ринку нерухомості у 2023 році, назвала ТОП-5 країн, які стали лідерами за інвестиціями торік та розповіла, завдяки чому їм це вдалось.

Кшиштоф Коза (Krzysztof Koza), Chairman of the Board Finvest Group Sp. z o.o., пояснив, чому так приваблива для інвесторів нерухомість Іспанії на Коста Бланці, Коста дель Соль і Майорці, а також поділився інсайдами ринку.

Антоніна Косова, ексклюзивний представник Arcostec Group в Іспанії, пояснила, які критерії та привілеї інвестування в такі країни, як Португалія, Франція, Італія та Греція.

Анжей Доміанськи, директор Klub Przedsiębiorczości розповів про зростаючий ринок нерухомості у Болгарії та заявив, що цей регіон має великий потенціал для розвитку.

Також на заході торкнулись питання інвестицій у нерухомість у Великій Британії.