Про активізацію кредитування малого та середнього підприємництва

Банки фіксують активізацію кредитування малого та середнього підприємництва (далі – МСП) та посилення конкуренції за позичальників з небанківськими.

Попит бізнесу на кредити зростає. Найбільше зростання прогнозується банками на кредити МСП, гривневі та короткострокові кредити бізнесу. Також фінустанови очікують на пожвавлення споживчого кредитування. Про це йдеться в аналітичному звіті “Опитування про умови банківського кредитування“, оприлюдненому Національним банком України.

Опитування проводилося з 20 червня до 10 липня 2018 року серед кредитних менеджерів 63 банків, на які припадає 98% активів банківської системи. У ньому йдеться про результати ІI кварталу й очікування на ІІІ квартал та 12 наступних місяців.

Більшість банків очікує збільшення корпоративного кредитування з кінця 2016 року, але саме в цьому опитуванні їхня частка досягла максимального значення – 81% (баланс відповідей 37%). Зросла й частка фінустанов, що очікують на збільшення видачі кредитів домогосподарствам – 67% опитаних (баланс відповідей 51%). Банки також зберігають позитивні очікування стосовно приросту депозитів як населення (57% респондентів, баланс 42%), так і бізнесу (68% респондентів, баланс 34%).

У ІІ кварталі попит бізнесу на кредити дещо зріс, про що повідомили 48% опитаних банків (баланс відповідей 15%). Вони зафіксували збільшення попиту на всі види корпоративних кредитів, крім кредитів великим підприємствам. Головними чинниками попиту банки вважають потреби бізнесу в оборотному капіталі та інвестиціях, які стало важче фінансувати за власні кошти.

Банки зазначають про збільшення частоти схвалення заявок на кредити МСП та поступове пом’якшення стандартів кредитування малих і середніх підприємств.

Окремі банки зазначають, що для низки їхніх клієнтів вагомим фактором стало зниження можливості отримати кредит в інших банках.

На додачу до цього, кілька кварталів поспіль банки говорять про посилення конкуренції як у споживчому, так і в іпотечному кредитуванні не тільки з іншими банками, а й із небанківськими фінансовими установами.

У ІІ кварталі рівень схвалення заявок на іпотеку не змінився, проте помітно зросла частка схвалених заявок на споживчі кредити (про це повідомили 22% респондентів, баланс 15%). У ІІІ кварталі банки очікують, що попит на споживчі кредити виросте, на іпотечні – не зміниться.

Банки зазначили, що у ІІ кварталі збільшився кредитний ризик. У той же час, великі фінустанови звітували про зменшення процентного та операційного ризиків, малі та середні банки – про збільшення ризику ліквідності.

У ІІІ кварталі великі банки очікують одночасного збільшення кредитного, процентного, валютного ризиків та ризику ліквідності.

Наступне опитування про умови кредитування, що стосуватиметься очікувань на IV квартал 2018 року, буде опубліковано в жовтні 2018 року.