Порядок документообігу між Національним банком та небанківськими фінансовими установами з 1 липня

Вже з 1 липня проєкт “спліт” буде реалізовано і Національний банк стане регулятором переважної частини небанківського фінансового сектору.

Детальну інформацію про взаємодію регулятора й ринку небанківських фінансових послуг висвітлено в інформаційному збірнику, який буде оприлюднений Національним банком 1 липня і буде періодично оновлюватися.

Подання документів до НБУ

Документи небанківських фінансових установ, адресовані Національному банку, можуть подаватися в електронній та паперовій формах.

Приймання документів у паперовій формі відбувається через:

  • надсилання засобами поштового зв’язку на адресу: 01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9;
  • особисту доставку за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 11-б вхід праворуч від центральної будівлі НБУ через арку (спеціальна скринька для приймання документів).

Електронна скринька для централізованого приймання повідомлень

Електронна скринька Національного банку [email protected] призначена для централізованого опрацювання електронних документів, електронних копій документів та копій документів від підприємств, установ, організацій, громадян, адресованих НБУ. Типи документів, які приймаються на зазначену скриньку:

– електронні документи, підписані кваліфікованим електронним підписом;

– електронні копії оригіналів документів у паперовій формі, засвідчені кваліфікованим електронним підписом/печаткою;

– копії документів. ​

Порядок подання звітності до НБУ

Подання показників фінансової звітності та звітних даних відбуватиметься через спеціальний ресурс Національного банку – portal.bank.gov.ua, доступ до якого потребує попередньої реєстрації відповідно до зазначеної форми. Для прискорення реєстрації можна додатково надіслати сканкопію листа про реєстрацію на електронну адресу: [email protected].

Відповідно до Інструкції щодо подання звітності небанківськими фінансовими установами до Національного банку показники фінансової звітності та звітних даних подаватимуться в XML- форматі відповідно до реєстру показників, які були опубліковані на офіційному вебсайті НБУ в розділі «Статистика». Пакети фінансової звітності разом із приміткам, а також пояснювальні записки до звітних даних, що подаються відповідно до законодавства України, передбачено подавати електронною поштою на електронну адресу: [email protected].

Подання звітів у паперовому вигляді здійснюється поштою лише у разі, якщо подання таких звітів передбачено нормативно-правовими актами Нацкомфінпослуг та Держфінпослуг лише в паперовій формі.

Реєстр небанківських фінансових установ

Поточний реєстр небанківських фінансових установ, який ведеться Нацкомфінпослуг в комплексній інформаційній системі (КІС), буде тимчасово недоступний для зовнішніх користувачів на період передавання бази даних від Нацкомфінпослуг та її налаштування в Національному банку.

Після завершення процесу міграції даних передані бази даних реєстрів небанківських фінансових установ будуть доступні на вебсайті Національного банку (bank.gov.ua) у розділі “Нагляд”. Про відкриття реєстрів буде повідомлено додатково.

Подання документів та комунікація з реєстраційних питань та ліцензування

Всі документи щодо здійснення реєстраційних та ліцензійних дій подаються в паперовій формі. Ми пропонуємо також подавати документи у вигляді електронних копій (PDF) на цифрових носіях (флешка або CD/DVD-диск).

Водночас слід враховувати такі особливості:

  • реєстраційна картка і довідка про відсутність у керівників судимості для взяття на облік юридичної особи-лізингодавця, крім запропонованого формату (PDF), подається у форматі DBASE-IV (така вимога діє до моменту скасування відповідного акта Нацкомфінпослуг);
  • інформація про договори перестрахування, укладені зі страховиками (перестраховиками) нерезидентами подається на цифрових носіях (флешка або CD/DVD-диск) у форматі Microsoft Excel;
  • реєстраційна картка для внесення запису до Державного реєстру фінансових установ додатково подається онлайн у електронній формі через комплексну інформаційну систему (КІС). Водночас звертаємо увагу, що тимчасово, до перезапуску роботи КІС, реєстраційні картки в електронній формі прийматися не будуть.

Запити щодо ліцензування та реєстрації небанківських фінансових установ можна оформляти та надсилати через форму зворотного зв’язку, розміщену на вебсайті НБУ в розділі “Нагляд”.

Усі зміни та нововведення щодо порядку документообігу між Національним банком і учасниками ринку оприлюднюватимуться на вебсайті НБУ та офіційній сторінці НБУ у Facebook.