Національний банк уточнив особливості проведення банками спрощених заходів з фінмоніторингу під час купівлі клієнтами військових облігацій

Національний банк України з 24 березня Постановою Правління від 23 березня 2022 року № 60 запровадив спрощений механізм ідентифікації та верифікації для покупців облігацій внутрішньої державної позики “Військові облігації”.

Для належного проведення спрощеної ідентифікації та верифікації покупців облігацій внутрішньої державної позики 8 червня 2022 року Національний банк з метою однозначного застосування банками доповнив відповідну постанову роз’ясненням щодо здійснення перевірки клієнтів.

Так, на час дії воєнного стану банки мають змогу застосовувати спрощені заходи належної перевірки клієнтів, які проводять фінансові операції з придбання у власність військових облігацій на первинному ринку ОВДП.

Спрощені заходи належать і до перевірки джерел походження коштів за такими операціями. Банки можуть не здійснювати перевірку джерел походження коштів клієнтів, які інвестуються в облігації.

Для клієнтів, до яких обов’язково встановлюється високий ризик ділових відносин відповідно до вимог Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”, спрощений підхід не застосовується.

До таких осіб належать:

-клієнти, місцем проживання (перебування, реєстрації) яких є держава (юрисдикція), що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, залучених до сфери боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи розповсюдження зброї масового знищення;

-клієнти, включені до переліку юридичних та фізичних осіб, пов’язаних із терористичними організаціями або терористами, а також осіб, стосовно яких застосовано міжнародні санкції; клієнти, які є представниками осіб, включених до цього переліку, та клієнти, якими прямо або опосередковано володіють або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, включені до цього переліку осіб;

-іноземні публічні діячі (PEP), члени їх сімей та особи, пов’язані з такими PEP, а також юридичні особи, кінцевими бенефіціарними власниками яких є зазначені особи;

-клієнти, до яких (кінцевих бенефіціарних власників яких) застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до статті 5 Закону України “Про санкції”;

-клієнти, місцем проживання (перебування, реєстрації) яких є держава, віднесена Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон.

Спрощені заходи належної перевірки також не здійснюються щодо клієнтів, які проводять операції з купівлі-продажу облігацій внутрішньої державної позики “Військові облігації” на вторинному ринку ОВДП.

Відповідне роз’яснення унесене постановою Правління Національного банку України від 8 червні 2022 року № 115 “Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 23 березня 2022 року № 60”, що набирає чинності з 9 червня 2022 року.