Банки очікують припливу коштів клієнтів та планують нарощувати капітал

У ІІІ кварталі за оцінками банків обсяги та середня вартість фондування загалом не змінилися, водночас частка зобов’язань в іноземній валюті та загальна строковість депозитів знизилися. Обсяг капіталу за останні 12 місяців незначно збільшився, наміри банків нарощувати обсяги капіталу в майбутньому збереглися.

Обсяги фондування є майже незмінними, строковість – скорочується

Банки стримано оцінили динаміку фондування в липні–вересні 2021 року: обсяги залучених коштів зросли у 46% респондентів, у решти – скоротилися. Загалом обсяги коштів домогосподарств несуттєво зменшилися, коштів корпорацій – зросли.

У IV кварталі більшість банків прогнозують збільшення залучень коштів від населення та бізнесу. Дві третини респондентів відзначили зниження вартості коштів населення. Водночас вартість коштів бізнесу несуттєво збільшилася.

У ІV кварталі банки прогнозують незначне підвищення вартості залучень за рахунок подорожчання коштів, залучених від корпорацій. Третина банків вказали на зменшення частки фондування в іноземній валюті за останні три місяці. Строковість залучених коштів незначно скоротилася. Наприкінці року банки й надалі очікують на зменшення частки валютних коштів клієнтів, водночас строковість депозитів не зміниться або незначно зросте.

Фінустанови планують нарощувати обсяг капіталу

За останній рік у більшості банків капітал зріс, його вартість у середньому несуттєво збільшилася. У наступні 12 місяців респонденти очікують нарощення обсягу капіталу та незначне зниження його вартості. Основним фактором, що впливатиме на збільшення обсягу капіталу є прибутковість, для окремих банків – це також стратегічні плани зростання. Водночас регуляторні вимоги та зміни в економічному середовищі можуть стати чинниками зменшення обсягу капіталу.

Поточне «Опитування про банківське фондування» проводилося із 17 вересня до 8 жовтня 2021 року серед 24 менеджерів банків, відповідальних за управління пасивами. Частка опитаних фінустанов становить 89% у загальному обсязі активів банківської системи. Звіт охоплює узагальнені оцінки та очікування респондентів про обсяги, вартість, строковість різних видів фондування та капіталу банку, а також факторів, що впливали на ці показники. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України. Наступне опитування про банківське фондування стосовно очікувань на І квартал наступного року буде опубліковане в січні 2022 року.