Як війна в Україні вплинула на банки та економіку Польщі: розповідає Павел Пнієвскі, Асоціація польських банків

Як війна в Україні вплинула на банківський сектор Польщі та економіку країни, що сьогодні відбувається на польському ринку іпотеки, як сьогодні розвивається співпраця між польськими банками та українськими фінустановами, до яких проектів готовий приєднатися польський бізнес у рамках відновлення України, а також які сфери партнерства України та Польщі є найперспективнішими – в ексклюзивному інтерв’ю UA.NEWS розповів Павел Пнієвскі, директор з міжнародних відносин Асоціації польських банків (Związek Banków Polskich).

 

Павел Пнієвскі (Paweł Pniewski) – директор з міжнародних відносин Асоціації польських банків, член польського відділення ICC, постійний представник Асоціації польських банків у Європейській банківській федерації.

Асоціація польських банків – професійна організація, яка об’єднує банки Польщі. Працює з 1991 року. Асоціація є членом Європейської банківської федерації. До складу асоціації входять близько 106 комерційних банків, філій кредитних установ та кооперативних банків, активи яких охоплюють понад 95% банківського сектору Польщі.

Як війна в Україні вплинула на економічну ситуацію та банківський сектор Польщі?

Павел Пнієвскі: Банки належать до сфери послуг. Стан банківського сектора загалом відбиває стан економіки, яку він обслуговує. На Польщу, з одного боку, негативно вплинули економічні санкції, введені проти Росії, головним чином в енергетичному секторі, що призвело до подальшого прискорення інфляції.

З іншого боку, приплив біженців, або, правильніше сказати, наших сестер і братів у нужді, зробив великий позитивний внесок у різні сфери економіки, збільшивши попит на споживчі товари, продукти харчування та послуги. Багато хто з них приєднався до робочої сили в Польщі, що допомогло зменшити потребу в кваліфікованих кадрах у різних галузях.

Більше того, раптово багато напівзабутих фабрик, розташованих у різних невеликих містах на південному сході та південному заході Польщі, почали працювати на повну потужність 24 години на добу, швидко збільшуючи рівень зайнятості в цих регіонах.

Резюмуючи: вплив війни має як негативні, і позитивні наслідки. У перші місяці війни переважали негативні чинники, наразі ситуація дещо стабілізувалася.

Що відбувається на іпотечному ринку? Чи можете ви розповісти більше про банківське фінансування девелоперських проектів у Польщі?

Павел Пнієвскі: Іпотечний ринок у Польщі нині перебуває у глибокій сплячці. Сума заявки на іпотеку знизилася на понад 60% р/р. В даний час переважна більшість операцій з нерухомістю здійснюється за розрахунок готівкою. Це продовжуватиметься доти, доки інфляція знову не буде взята під контроль, що в будь-якому випадку займе деякий час (принаймні, до наступного року). Уряд (і опозиція) обіцяють вжити заходів щодо надання допомоги (субвенції на іпотечні кредити), до яких слід ставитися з обережністю, доки не стануть відомі докладніші відомості про заплановане законодавство.

Девелопери уповільнюють роботу через зниження попиту, як наслідок помітно знижується кількість кредитних заявок на нові проекти.

Чи зацікавлені польські компанії у відновленні України? Які сфери найпривабливіші для польського бізнесу?

Павел Пнієвскі: Звичайно, ми дуже зацікавлені у участі у відновленні України.

Крім очевидних речей, таких як відновлення інфраструктури (дороги, мости, енергомережі), ми були б зацікавлені у забезпеченні нових заводів з виробництва будівельних матеріалів (цегла, вікна, гідротехнічні споруди, ЗБВ, меблі, побутова техніка) з місцевих ресурсів.

Інша очевидна сфера – співпраця у розвитку різних напрямів військової техніки та військового виробництва.

Ще один напрямок — розвиток співробітництва у галузі цивільних ядерних технологій та досліджень.

Нарешті, партнерство у будівництві нових заводів із переробки харчових продуктів та рішень для зберігання продуктів.

Як ви бачите польсько-українське ділове партнерство у майбутньому?

Павел Пнієвскі: Обидві країни пов’язані мережею високошвидкісних залізниць та сучасних автомагістралей, які користуються всіма перевагами спільного ринку, політичної стабільності та верховенства закону, пропонованими членством у ЄС.

Стійка співпраця на рівні національних та регіональних органів влади.

Спільні підприємства у сфері будівельних матеріалів та будівництва, в аерокосмічній та залізничній галузях, а також в енергетиці. Співпраця між університетами та середніми школами – обмін кадрами та студентами. Це і спільні проекти у галузі ІТ-технологій, біохімії та матеріалознавства.

Чи надають сьогодні польські банки фінансування українському бізнесу у Польщі?

Павел Пнієвскі: На жаль, цей напрямок банківського бізнесу ще недостатньо розвинений.

Розкажіть про співпрацю Асоціації польських банків з українськими банківськими та фінансовими асоціаціями? Які основні напрямки цього партнерства?

Павел Пнієвскі: Ми давно знаємо одне одного, обмінювалися візитами та ділилися інформацією. Коли розпочалася війна, це дуже допомогло.

Ми знаходились у постійному контакті та намагалися вирішити всі проблеми, пов’язані з припливом громадян України до Польщі. Про це я розповідав детально у статті “Дії польських банків щодо біженців з України”. Тепер, коли нагальні проблеми вирішені, чекаємо на закінчення бойових дій, щоб полегшити процес входження українських фінансових послуг у спільний ринок ЄС.