Вимоги до небанківських фінустанов відносно структури власності

НБУ затвердив вимоги до структур власності надавачів фінансових послуг та передбачив чіткі критерії їхньої прозорості. Всі небанківські фінансові установи (окрім кредитних спілок), а також лізингодавці, оператори поштового зв’язку, які мають право надавати окремі фінансові послуги, повинні будуть подати до НБУ інформацію про свою структуру власності. Вони також мають опублікувати її на власних вебсайтах.

Вимоги до розкриття структур власності небанківських фінустанов запрацюють з 17 квітня 2021 року. Упродовж двох місяців (до 17 червня 2021 року) небанківські фінансові установи повинні розкрити свої структури власності. Упродовж 6 місяців з дати набрання чинності новими правилами, тобто до 17 жовтня 2021 року, компанії, які не мають прозорих структур власності, матимуть змогу виправити цю ситуацію та привести їх у відповідність до нових вимог.

“Вимоги до структури власності – один із ключових елементів нового регулювання на ринку небанківських фінансових послуг, про що НБУ неодноразово зазначав у своїх комунікаціях з ринком. На жаль, до сьогодні вимоги до прозорості структури власності небанківських фінансових установ були фактично відсутні. Затвердження таких вимог дозволить розкрити всіх справжніх власників фінустанов і у результаті зробити небанківський ринок більш прозорим”, – повідомила директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ Ольга Гурбич.

Основні вимоги до прозорості структур власності:

*Небанківські фінустанови мають відображати інформацію про всіх власників істотної участі та ключових учасників. Також вони повинні розкривати характер взаємозв’язків між ними.
*Документи про структуру власності мають містити повну та достовірну інформацію на дату подання.
*Всі власники істотної участі мають погодити таке володіння з регулятором. Йдеться, як про набуття істотної участі, так і її збільшення.
*У структурі власності не має бути осіб, яким заборонено володіти корпоративними правами та/або здійснювати значний або вирішальний вплив на діяльність установи.
*Ознаки непрозорої структури власності (окремі приклади)
*Відсутність власників істотної участі

Структура власності надавача фінансових послуг є непрозорою, якщо пакет акцій роздроблений між номінальними акціонерами так, щоб кожен мав менше 10%. Такий спосіб використовують фінустанови, щоб уникнути погодження регулятора.

Циклічна структура власності

Структура власності є непрозорою, якщо фінустанова де-факто володіє сама собою. Тобто, коли надавач фінпослуг є власником істотної участі в юрособі, яка є одночасно власником істотної участі в надавачі.
Використання трастових конструкцій із порушенням встановлених вимог
Установи мають право використовувати трастові конструкції виключно за умови розкриття повної та достовірної інформації про таку конструкцію НБУ. Структура власності є непрозорою, якщо українські бенефіціари ховаються від розкриття, користуючись іноземними (офшорними) компаніями, іноземними номінальними утримувачами акцій або трастами.
Непогодження з регулятором набуття істотної участі
У разі, якщо у структурі власності є особи, які прямо або опосередковано володіють понад 10% капіталу установи, але не погодили таке набуття з регулятором, такі структури також вважатимуться непрозорими.
Наслідки невідповідності структури власності вимогам

Регулятор надаватиме час установам для виправлення ситуації у разі виявлення проблем зі структурою власності. Однак, у разі їх неусунення НБУ матиме право прийняти рішення про анулювання всіх ліцензій, виданих установі або особі.
Відомості про структуру власності подаватимуться до НБУ у електронній формі.