Цікаві зміни рівня інфляції в січні 2021 року

У січні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 6,1% (з 5% у грудні 2020 року). У місячному вимірі ціни зросли на 1,3%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Фактична споживча інфляція очікувано вийшла за верхню межу цільового діапазону 5% ± 1 в. п. Водночас вона була дещо нижчою за траєкторію прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за січень 2021 року. Подорожчання окремих продуктів харчування, палива та тютюнових виробів, а також подальше зростання споживчого попиту формували проінфляційний тиск. Натомість інфляцію стримувало зниження вартості природного газу. Як і очікувалося, запровадження локдауну в січні не мало суттєвого впливу на динаміку цін.

У січні споживча інфляція очікувано прискорилася та вийшла за верхню межу цільового діапазону 5% ± 1 в.п. З огляду на вплив низьких минулорічних врожаїв, подорожчання енергоресурсів та подальше зростання споживчого попиту, очікується, що в першій половині 2021 року споживчі ціни продовжать зростати.

Надалі вплив проінфляційних чинників слабшатиме, що розверне інфляційну динаміку. Завдяки нарощенню пропозиції сільськогосподарської продукції нового врожаю сповільниться продовольча інфляція, а наприкінці року вичерпається ефект низької бази порівняння для окремих товарів.

Монетарна політика Національного банку також буде спрямована на послаблення фундаментального тиску на ціни з боку стійкого споживчого попиту та на покращення інфляційних очікувань. Як наслідок, наприкінці поточного року інфляція становитиме 7%, але вже в першій половині 2022 року повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 в.п.