Перехід платіжної інфраструктури для банків на міжнародний стандарт ISO20022 буде максимально комфортним

НБУ продовжує модернізувати Систему електронних платежів Національного банку (далі – СЕП) та платіжну інфраструктуру України відповідно до світових тенденцій, а також вимог часу та бізнесу. Зокрема, у 2021 році регулятор планує активно працювати над переходом банків на міжнародний стандарт ISO20022.

Мета цього проєкту – осучаснення фінансової інфраструктури України, підвищення конкурентоспроможності нашої країни та її інтеграція зі світовими ринками.

Перехід на міжнародний стандарт ISO20022 забезпечить подальшу автоматизацію платіжних транзакцій на якісно новому рівні. Він надасть банкам та бізнесу нові можливості, здешевить транзакції, підвищить гарантованість їхньої доставки та безпеку”, – прокоментував заступник НБУ Олексій Шабан.

Як відбуватиметься імплементація стандарту ISO20022 в Україні?

У першому кварталі 2021 року запланований запуск тестового стенду СЕП нового покоління, відповідно перші формати кредитового переказу на базі ISO20022 стануть доступними для початку практичного відпрацювання і реалізації. У другому кварталі 2021 року мають бути опубліковані всі версії специфікацій повідомлень та технічної документації, що реалізовуватимуться у промисловому режимі модернізованої СЕП.

Упродовж 2021 року спільно з учасниками банківського ринку Національний банк відпрацьовуватиме всі аспекти роботи модернізованої СЕП та визначатиметься щодо термінів остаточного впровадження та міграції на нову інфраструктуру. Фінальна дата переходу платіжної інфраструктури на стандарт ISO20022 буде встановлена лише після аналізу результатів тестування з банками, з урахуванням необхідних доопрацювань та готовності банків до цієї події. Водночас відповідно до практики інших країн світу перехід на новий стандарт платежів буде одномоментним, що вимагатиме особливої відповідальності від усіх учасників процесу.

“Ми плануємо зробити перехід на новий стандарт максимально зручним та комфортним для банків та всієї платіжної інфраструктури. Щоб забезпечити якісну та ретельну підготовку, ми просимо банки не зволікати та активно долучатися до спільної роботи над розвитком платіжної інфраструктури”, – наголосив директор Департаменту інформаційних технологій Національного банку Володимир Нагорнюк.

Моделі стандарту ISO20022 для використання у платіжній інфраструктурі України у напрямах:
– кредитовий переказ – переказ з ініціативи платника;
– дебетовий переказ – переказ з ініціативи отримувача грошових коштів/стягувача;
– управління рахунками, лімітами;
– особливі випадки та розслідування – уточнення реквізитів, неможливість виконання платіжної інструкції, розслідування щодо платежу тощо.

Частина документації вже доступна для банків та розробників банківських програмних комплексів на сайті регулятора. Вона описує ланцюги платежів від клієнта до клієнта, а також значно збагачена бізнесовою частиною, якщо порівняти з поточними платіжними документами.

Які переваги отримає Україна від імплементації стандарту ISO20022?

За словами заступника директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку Наталії Лапко, стандарт ISO20022 вважається “фінансовим есперанто”. Він стосується не тільки банківської сфери, але й забезпечує роботу підприємств, корпорацій, торгівлі та дозволяє опрацювати наскрізні платежі для всіх учасників фінансового ринку.

“Національний банк розпочав запровадження ISO20022 не лише з метою гармонізації зі світовим платіжним простором. Це ще й вимога бізнесу, який потребує наповнення платежів додатковою інформацією, підвищення ефективності їхнього опрацювання та цифровізації платежів”, – наголосила вона.

Серед головних переваг використання міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України:
– гармонізація українського платіжного простору зі світовим;
– поява та забезпечення роботи нових гравців платіжного ринку та платіжних інструментів відповідно до другої платіжної директиви ЄС (PSD2);
– запровадження нових та розширення функціонального наповнення існуючих платіжних інструментів на користь банків та їх клієнтів;
– реалізація нових автоматизованих процесів, які покривають повний життєвий цикл платежів;
– підвищення рівня обслуговування, ефективності та прозорості платежів;
– розширення реквізитів платежів за рахунок необхідної додаткової інформації;
– посилення захисту інформації.

Довідково
ISO 20022 – міжнародний стандарт і методологія створення описів бізнес-процесів, що супроводжуються обміном електронними фінансовими повідомленнями, проєктування схем і форматів цих повідомлень.

Стандарт ISO 20022 затверджений у 2004 році, і за декілька років на основі його методології були спроектовані 280 різних типів повідомлень. Стандарт постійно й активно розвивається, представлені моделі вдосконалюються, відображаючи зміну потреб учасників ринку.

На сьогодні на його основі побудовані формалізовані моделі для таких фінансових операцій:

– Платежі та розрахунки;
– Операції з цінними паперами;
– Обслуговування торгових операцій;
– Операції з використанням банківських карток;
– Операції на валютному ринку.