Національний банк України оновив вимоги до ведення касових операцій в Україні

Національний банк України оновив вимоги до ведення касових операцій банками в Україні. Відповідну постанову № 103 прийняло Правління Національного банку України 25 вересня 2018 року “Про затвердження Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні” (далі – Інструкція № 103).

Зокрема Інструкція № 103 регулює взаємовідносини банків (філій, відділень) з питань здійснення касових операцій з Національним банком України, іншими банками.

Інструкцією № 103 передбачено нові вимоги щодо:

  • визначення банком у внутрішніх положеннях (інструкціях), додатково системи контролю за касовими операціями, порядок звіряння готівки під час проведення ревізії цінностей, роботи з цінними паперами та цінностями, що мають вартість, які зберігаються у сховищах, опису форм статистичних та управлінських звітів про касові операції та періодичність подання за потреби органам управління банку;
  • інформування банком клієнтів через інформаційні матеріали, які мають бути розміщені в доступному для клієнта місці, про визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України;
  • інформування та пакування обігових монет номіналом 1 гривня (залежно від року випуску) та інвестиційних монет Банкнотно-монетним двором;
  • оформлення касових документів за операціями на сплату платежів за адміністративні послуги та за рахунками умовного зберігання (ексроу).

Норми Інструкції № 103 в частині здійснення операцій з переказу готівки в національній валюті із застосуванням платіжних терміналів та програмно-технічних комплексів самообслуговування, а також в частині оформлення касових документів поширюються на небанківські фінансові установи та національний оператор поштового зв’язку, які отримали ліцензію Національного банку на переказ коштів у національній валюті України без відкриття рахунку.

Інструкція № 103 набирає чинності з 01 листопада 2018 року. З цього часу втрачає чинність Інструкція про ведення касових операцій банками в Україні, затверджена постановою Правління Національного банку України від 01 червня 2011 року № 174 (із змінами).

Ознайомитися з повним текстом постанови можна за посиланням.