Національний банк розпочинає щорічну оцінку стійкості банків. У 2022 році стрес-тестування проходитимуть 22 банки

Національний банк України затвердив технічне завдання для проведення щорічної оцінки стійкості у 2022 році та визначив перелік банків, які проходитимуть стрес-тестування, що є її складовою.

Оцінка стійкості здійснюватиметься станом на 01 січня 2022 року. Вона передбачає оцінку якості активів (asset quality review – AQR) для 71 фінансової установи, що має банківську ліцензію.

Традиційно для стрес-тестування було обрано 30 найбільших банків, відібраних за критеріями: розмір активів, зважених на ризик, обсяг залучених депозитів від домогосподарств та чистих кредитів, наданих домогосподарствам (з вагою 40%, 50% та 10% відповідно). Проте прийнято рішення, що цьогоріч Національний банк не стрес-тестуватиме банки, які двічі поспіль продемонстрували свою стійкість до несприятливих подій. Тож стрес-тестування проходитимуть лише ті фінустанови, які за результатами останніх двох оцінок стійкості мали підвищені необхідні рівні достатності капіталу або ж потрапили до списку вперше. Таке рішення відповідає принципам ризик-орієнтованого наглядового підходу.

Банки, які проходитимуть стрес-тестування у 2022 році:

АТ «Ощадбанк»
АТ «Укрексімбанк»
АБ «УКРГАЗБАНК»
АТ «АЛЬФА-БАНК»
АТ «СБЕРБАНК»
АТ «КРЕДОБАНК»
АТ «ПРАВЕКС БАНК»
АТ «БАНК ФОРВАРД»
Акціонерний банк «Південний»
АТ «ТАСКОМБАНК»
АТ «УНІВЕРСАЛБАНК»
АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО»

ПАТ «БАНК ВОСТОК»
АТ «МЕГАБАНК»
АТ «А-БАНК»
ПАТ «МТБ БАНК»
АТ «КІБ»
АТ «БАНК ІНВЕСТИЦІЙ ТА ЗАОЩАДЖЕНЬ»
АТ «БАНК АЛЬЯНС»
АТ АКБ «Львів»
ФТ АКБ «ГЛОБУС»
ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК»

Ці підходи встановлено рішенням Правління Національного банку України № 27-рш “Про затвердження Технічного завдання для здійснення оцінки стійкості банків і банківської системи України у 2022 році”, яке набрало чинності 21 січня 2022 року. Подробиці макроекономічних сценаріїв та підходів до стрес-тестування у 2022 році буде оприлюднено окремо на сайті Національного банку.

З 2018 року Національний банк розпочав проведення оцінки стійкості банків, яка передбачає, зокрема, проведення стрес-тестування для окремо визначеного Національним банком переліку банків. Під час стрес-тестування визначаються оціночні показники фінансової звітності банку (балансу та звіту про прибутки і збитки) та необхідний рівень капіталу на три роки після звітної дати за базовим та несприятливим макроекономічними сценаріями.

Детальна інформація про результати оцінки стійкості в розрізі банків публікується наприкінці року на сторінці “Діагностика банків” у розділі “Нагляд”.