Громадський проєкт від НБУ про нагляд за дотриманням учасниками ринку фінансових послуг законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг

НБУ оприлюднив для громадського обговорення проєкт Положення про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням учасниками ринку фінансових послуг законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг.

Мета документа – затвердити прозорий та універсальний підхід до здійснення такого нагляду, виявлення порушень, своєчасного реагування на них та мінімізації ризику порушень у майбутньому.

Об’єкти безвиїзного нагляду в межах цього документу – небанківські фінустанови, особи, які не є фінустановами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, посередники на ринках небанківських фінпослуг.

Національний банк здійснюватиме відповідний безвиїзний нагляд на підставі аналізу звернень споживачів, договорів учасника ринку та іншої інформації на вебсайтах та в рекламі небанківських фінустанов, аналізу інформації з відкритих джерел.

Національний банк матиме право запитувати письмові пояснення, інформацію та інші документи щодо правил та умов надання фінпослуг та їхньої реклами. Положення визначає порядок оформлення результатів безвиїзного нагляду, фіксації порушень або ознак ризикової діяльності, а також процедуру надання такого документу учаснику ринку.

Аналогічний порядок здійснення безвиїзного нагляду щодо додержання законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг вже працює для банків.

Громадське обговорення проєкту Положення триватиме упродовж місяця – до 29 березня 2021 року. Ознайомитися з матеріалами можна за посиланнями:
*проєкт постанови Правління Національного банку України “Про затвердження Положення про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням учасниками ринку фінансових послуг законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг”;
*аналіз регуляторного впливу проєкту постанови;
*презентація до проєкту постанови.