Categories: Новини

Роз’яснення по постановам НБУ №116 та № 117

У зв’язку із запитами банків та небанківських фінансових установ щодо практичного застосування норм постанови Правління Національного банку України від 17.11.2017 № 116 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 12 лютого 2013 року № 42” (далі – Постанова № 116) та постанови Правління Національного банку України від 17.11.2017 № 117 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України” (далі – Постанова № 117), в частині здійснення небанківськими фінансовими установами операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, Національний банк України повідомив наступне:

1. Постановою № 116 передбачено, що небанківські фінансові установи, які отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків і є платіжними організаціями та/або учасниками платіжної системи (далі – небанківські фінансові установи), відкривають в банку/банках окремий поточний рахунок/рахунки (далі – окремі рахунки) та забезпечують зарахування на них готівки в гривнях, прийнятої ними для подальшого її переказу.
Кількість окремих рахунків та банків, в яких вони відкриваються, не обмежується.
Для забезпечення відображення у бухгалтерському обліку операцій, що здійснюються небанківськими фінансовими установами з приймання готівки для подальшого її переказу, Постановою № 117 були внесені зміни до Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України та Інструкції про застосування цього Плану.
Окремі рахунки запроваджені для зарахування в повному обсязі коштів (включаючи суму комісійної винагороди), прийнятих небанківськими фінансовими установами готівкою для подальшого її переказу. Зарахування на ці рахунки коштів, прийнятих від платників у безготівковій формі, Постановою № 116 не передбачене.
На окремі рахунки небанківських фінансових установ можуть зараховуватися кошти, що були раніше помилково перераховані з цього рахунку. Такі кошти зараховуються на окремі рахунки у сумі, що не перевищує раніше перераховану з них.

2. Небанківські фінансові установи перераховують кошти з окремих рахунків для здійснення операцій, пов’язаних з переказом коштів, у тому числі для:
2.1. Розрахунків з отримувачами
2.2. Переказу коштів розрахунковому банку платіжної системи, учасникам платіжної системи та на інші власні поточні рахунки
2.3. Перерахування комісійної винагороди, здійснення авансових або забезпечувальних платежів.
При цьому, у разі недостатності коштів на окремих рахунках (через розрив у часі між здаванням готівки до банку та строками перерахування коштів отримувачам), небанківські фінансові установи здійснюють розрахунки, пов’язані з переказом коштів, відповідно до їх внутрішніх правил про переказ коштів та правил платіжних систем, учасником яких вони є.
Питання нарахування відсотків на залишок коштів на окремих рахунках небанківських фінансових установ визначається умовами договорів з банком. Сума процентів на окремі рахунки небанківських фінансових установ не зараховується.

Design Nirror

Share
Published by
Design Nirror

Recent Posts

«‎Тиск на бізнес під час війни – це постріл собі у ногу»‎: голова МПА Галина Хейло

До бізнесу потрібно ставитись не як до гусаків, яких треба общипувати, а як до курей,…

8 місяців ago

Поповнення карток готівкою через термінали з 1 серпня потребуватиме телефону – НБУ

З 1 серпня внесення готівки через термінали вимагатиме від платника ввести номер мобільного телефону. Такі…

1 рік ago

Президент Міжнародної Платіжної Асоціації долучилась до Україно-польського економічного форуму

Президент Асоціації GPA Галина Хейло була запрошена на зустріч українського та польського бізнесу, в якій…

1 рік ago

Польща продовжила дію валютної угоди із НБУ

Центральні банки України та Польщі ще на рік продовжили дію угоди про можливість валютної підтримки…

1 рік ago

В Україні легалізували розрахунки електронними грошима

З 1 квітня 2023 року набув чинності законопроєкт №4366, який передбачає легалізацію в Україні розрахунків…

1 рік ago

Власники Android-пристроїв під загрозою: вірус Nexus атакує програми для онлайн-банкінгу

Троян маскується під легальні сервіси та портали, що свідчить про високий рівень його небезпеки У…

1 рік ago