Нові вимоги НБУ щодо підвищення прозорості готівкових переказів

22 листопада 2017 року набула чинності постанова Правління Національного банку України від 17.11.2017 №116 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 12 лютого 2013 року № 42”. Головна мета змін – посилення контролю за операціями небанківських фінансових установ та комерційних агентів банків з приймання готівки в гривнях для подальшого її переказу.

“Прийняття постанови № 116 дасть змогу забезпечити прозорість таких операцій та уникнути ризиків використання прийнятої готівки в тіньових схемах” – зазначено в офіційному прес-релізі регулятора.

Ознайомитися з повним текстом постанови можна на посиланням – щоб перейти, натисніть тут.

Положення цього документу повністю узгоджуються з положеннями Директиви (ЄС) 2015/2366 у питаннях зберігання коштів, що були отримані від користувачів платіжних послуг, на окремих банківських рахунках.

Відповідно до Постанови № 116, комерційні агенти банків та небанківські фінансові установи зобов’язані:

  1. Відкрити в банку/банках окремий поточний рахунок/рахунки для зарахування готівки в гривнях, прийнятої для подальшого її переказу;
  2. Забезпечити зарахування готівки в гривнях, прийнятої для подальшого її переказу, на окремий поточний рахунок/рахунки, відкритий у банку/банках.

Комерційний агент банку перераховує кошти з окремого поточного рахунку лише банку, з яким укладено агентський договір!

Зміни внесені постановою № 116 набувають чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, тобто 22.11.2017 року. Вони накладють зобов’язання на комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ привести свою діяльність у відповідність до вимог постанови Правління Національного банку України від 12 лютого 2013 року № 42 “Про врегулювання питань щодо приймання готівки для подальшого її переказу” протягом 30 днів з дня набрання чинності цією постановою.