КМУ видав розпорядження «Про протидію гральному бізнесу»

Сьогодні, 20 грудня 2019 року на сайті Урядового порталу було опубліковано розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2019 р. № 1325-р «Про протидію гральному бізнесу».

Розпорядження передбачає:

  1. Скасування наказу Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів від 12 грудня 2002 р. № 128/1037 в частині діяльності розповсюджувачів лотерей та визначення поняття «електронна система».
  2. Розпорядження Національній поліції, Державній фіскальній службі забезпечити припинення функціонування розповсюджувачів лотерей, діяльність яких не віднесена до організації та проведення лотерей, не заборонених Законом України «Про заборону грального бізнесу в Україні».

Проте, Закон України «Про державні лотереї в Україні», що є спеціальним (базовим) законом у регулюванні лотерейної сфери, встановлює основні засади державного регулювання організації лотерей в Україні з метою створення сприятливих умов для розвитку лотерейного ринку виходячи із принципів державної монополії на випуск і проведення лотерей, забезпечення потреб державного бюджету, прав і законних інтересів громадян.

Ліцензування діяльності з випуску та проведення лотерей здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».

Стаття 9 Закону України «Про державні лотереї в Україні» встановлює,  що розповсюджувачі державних лотерей:

– Здійснюють прийом ставок від гравців і передають їх оператору державних лотерей;

– Видають (виплачує) призи переможцям державних лотерей;

– Ведуть облік і надають оператору державних лотерей звітність про рух лотерейних білетів і виручки;

– Забезпечують вільний доступ громадянам до придбання лотерейних білетів і отримання призів;

– Проводить популяризацію державної лотереї та роз’яснює правила участі в ній.

Одночасно стаття 9 Закону України «Про державні лотереї в Україні», визначено, що розповсюдження державних лотерей фізичними та юридичними особами відповідно до укладених з оператором державних лотерей договорів не потребує будь-яких дозволів. Розповсюдження державних лотерей не вимагає обов’язкової реєстрації суб’єктами підприємницької діяльності фізичних осіб – розповсюджувачів. Держава сприяє збільшенню мережі розповсюдження державних лотерей.

З урахуванням норм зазначеного закону оператор державних лотерей самостійно визначає розповсюджувачів державної лотереї.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких умов Асоціація занепокоєна втручанням держави в господарську діяльність як оператора державних лотерей, так і розповсюджувачів, і вбачає, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2019 р. № 1325-р «Про протидію гральному бізнесу» суперечить нормам Закону України «Про державні лотереї в Україні» щодо діяльності розповсюджувачів лотерей.