Галина Хейло, президентка UAPS: Про вихід на міжнародний рівень, ребрендинг, співпрацю з Atlantic Council та роботу над репараціями для України

Українська Асоціація платіжних систем (UAPS) – некомерційна фін-тех організація, яка сприяє розвитку інноваційних платіжних технологій в Україні. З президенткою UAPS Галиною Хейло говоримо про роботу Асоціації в умовах війни, про законотворчу діяльність та взаємодію з Нацбанком, вихід на міжнародний рівень і співпрацю з західними партнерами щодо механізмів репарацій Україні через російське вторгнення.

10 місяців війни в Україні. Розкажіть, будьласка, як вдається зростати некомерційним організаціям в Україні? Якими новинами може поділитися Українська асоціація платіжних систем?

Галина Хейло: Кожна некомерційна організація діє по-різному. Далеко не всім вдається зростати та взагалі, виживати в цей час. Але ми зростаємо та активно розвиваємось.

Особливо на початку війни в учасників UAPS було багато запитань щодо дій, процесів, нормативних документів. Ми намагались розв’язати усі ці питання, проводили зустрічі з Національним банком, брали участь у розробці нових нормативних документів.

Також UAPS не могла залишатися осторонь війни, тому ми активно зверталися та звертаємось до різних міжнародних організацій щодо визнання росії державою-терористом, щодо механізмів отримання Україною репарацій.

 Галина Хейло,
                президентка UAPS

 З цього приводу ми маємо тісне співробітництво з Асоціацією лобістів України та спільно виробляємо механізми отримання Україною репарацій. Крім того, ми активно працюємо з Аланом Райлі – вченим-юристом, соліситором Верховного суду Сполученого Королівства, який активно займається цими питаннями.

Під час війни до нашої асоціації увійшли два нових іноземних учасника, тим самим перетворивши асоціацію на міжнародну. Зараз ми в процесі ребрендингу та залучення нових європейських гравців. Я дуже пишаюсь тим, що діяльність UAPS була помічена.

Восени ми отримали свою першу, але дуже важливу нагороду. Українська асоціація платіжних систем стала лауреатом щорічної премії Go Global Award та була визнана Асоціацією 2022 року.

 Галина Хейло,
                 президентка UAPS

Для того, щоб зрозуміти значимість нагороди скажу, що ця премія заснована International Trade Council. На церемонію нагородження лауреатів у Таллін з’їхалися представники 89 країн. Від України біля 500 компаній та громадських організацій надавали свої заявки на конкурс, але тільки 12 перемогли, серед них UAPS.

Чим зараз асоціація допомагає своїм учасникам та державі загалом?

Галина Хейло: Я вже торкнулась цього питання у попередній відповіді. Хочу додати наступне. У червні минулого року був прийнятий новий закон про платіжні послуги, який вступив в дію в серпні цього року. UAPS брала активну участь у розробці цього закону та дуже раділа його прийняттю, адже він суттєво розширює можливості гравців фінансового ринку.

Але зараз, коли вступив в дію не тільки сам закон, а й підзаконні акти до нього, наша радість суттєво зменшилась, адже відбувається фактично переліцензування фінансового ринку. Також зараз, під час війни, дуже важко зібрати вчасно необхідну інформацію, тим більше, що її обсяг досить великий, а сама інформація частково дублюється.

Саме на це націлена наша увага зараз. Ми працюємо з Національним банком з цього приводу та вже маємо перші успіхи – відтермінування строків надання інформації щодо бенефіціарів на 3 місяці. Ми продовжуємо роботу в цьому напрямку.

Чи планує УАПС виходити на міжнародний ринок? Можливо, вже були зроблені перші кроки?

Галина Хейло: Ми вже частина міжнародного ринку. Як я вже говорила, за останній час у нас з’явилося 2 нових іноземних учасника. Крім цього, ми маємо активну взаємодію з багатьма міжнародними структурами, впливовими організаціями. На цьому не зупиняємося і, звичайно, вносимо вихід на інші ринки у стратегію 2023 року.

У жовтні ви провели велику конференцію у Варшаві, яка стосувалася війни в Україні. Розкажіть про результати заходу?

Галина Хейло: Команда Асоціації плідно працювала над підготвкою UAPS Conference 2022. Мені здається, що захід мав велике значення для учасників та глядачів трансляції, адже обговорювалися питання стратегічного розвитку України в умовах війни.

Своє бачення ситуації розповідали не лише українські представники, а й американські партнери із Atlantic Council, польські діячі. Ми отримали багато інсайтів від спікерів світового рівня, таких як Джон Хербст, Алан Райлі, Ольга Хакова. Крім того, на конференції виступили Кирило Тимошенко, Андрій Коболєв, Костянтин Кошеленко, Тимофій Милованов, Олена Сукманова, Владислава Магалецька, Євген Березовський та інші.

Сьогодні критично важливо проводити такі заходи в європейських країнах, піднімати питання поточної допомоги та післявоєнної відбудови з іноземними партнерами. Саме тому ми з LEO та IBOX BANK вирішили організувати щорічну конференцію UAPS Conference у Варшаві.

Галина Хейло,

президентка UAPS

Як розвивається партнерство з Atlantic Council?

Галина Хейло: Партнерство з Atlantic Council – це критично важливий напрямок діяльності UAPS. Я можу з упевненістю сказати, що директор Євразійського центру Атлантичної Ради, 5-й посол США в Україні Джон Хербст – не тільки наш партнер, а й друг. Він бере участь у багатьох наших заходах, він був спікером і на UAPS Conference 2022, про яку я вже розповідала. Для нас честь мати такого партнера як Atlantic council та Джон Хербст.

Завдяки нашому партнерству, аналітичний центр Atlantic Сouncil більше дізнається про українську фінансову та банківську системи та, базуючись на цій інформації, розробляє стратегії щодо України для Білого Дому.

 Галина Хейло,
                   президентка UAPS

UAPS же, в свою чергу, стає більш відомою, потужною та впливовою асоціацією завдяки підтримці Атлантичної Ради. У нас win-win партнерство, і я думаю, що воно буде поглиблюватися.

Які плани має УАПС на 2023 рік?

Галина Хейло: Планів дуже багато і вони грандіозні. Ми плануємо активно розвивати міжнародні відносини, входити у нові колаборації, посилювати свою медіа-присутність, як в Україні, так і в Європі та США.

Оскільки ми активно розвиваємось на міжнародному рівні, маємо вже двох іноземних учасників, ми розпочали процес ребрендингу та станемо GPA (Global payment association) вже наступного року.

 Галина Хейло,
                   президентка UAPS

У 2023 році ми будемо проводити ще більше заходів. Це будуть заходи, присвячені платежам, фінтеху, новітнім технологіям, інноваціям. Будемо проводити, як і раніше, професійні профільні семінари для наших учасників. Крім того, ми плануємо проведення спільних заходів з нашими міжнародними партнерами.

Окрім організації заходів, ми плануємо участь у цікавих івентах нашого напрямку, як в Україні, так і у Європі, заводити нові знайомства, обмінюватись досвідом. Звісно, ми не полишимо, а навпаки, будемо намагатися посилити роботу з Національним банком України та органами влади.